Gümrük Muafiyeti Ücreti Düşürülüyor

31 Ocak 2018

Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı Yetkililerinden Edindiği Bilgiye Göre, Konuya Yönelik Hazırlanan Karar, Bakanlar Kurulu’nda Imzaya Sunuldu.

Buna Göre, Posta Yada Hızlı Kargo Taşımacılığı Yoluyla Ithal Edilen Ürünlere Ve Siparişlere Yönelik Gümrük Muafiyet Oranı 30 Eurodan 22 Euroya Düşürülecek Ve Bu Bedel Üzerindeki Siparişlere Gümrük Uygulanacak.

Avrupa Birliği Ülkelerinde Genel Olarak Bu Oranın 22 Euro Olarak Uygulanması Nedeniyle Türkiye’de De Bu Yönde Düzenleme Kararı Alındı.

30 Euro Sınırını Gözeterek Sipariş Vermiş Olan Alıcıların Işlemlerinin Tamamlanması Ile Posta Ve Hızlı Kargo Operatörlerinin Kendi Sistem Ve Iş Akışlarını Söz Konusu Değişikliğe Uyarlayabilmesi Amacıyla 15 Günlük Geçiş Dönemi De Öngörülüyor.

2016’de 75 Euroydu

Türkiye’de Gümrük Muafiyet Oranı 2016 Yılı Sonuna Kadar 75 Uro Olarak Uygulanıyordı.2016 Aralık Ayında Yapılan Değişiklikle 75 Eurodan 30 Euroya Indirilmişti.

Ayrıca Yurtdışından Posta Ve Hızlı Kargo Yoluyla Türkiye’ye Gönderilen Ve Burada Bulunmayan Bilimsel Ve Eğitim Amaçlı Kitaplar Için Uygulanan Tek Ve Maktu Vergi Oranının Yüksek Olması Nedeniyle, Bu Eşyaya Uygulanan Muafiyet Limiti De 150 Euroya Çıkarılıyor.

Söz Konusu Kitaplar Için Yurtdışında Uygulanan Kdv Oranı Göz Önünde Bulundurularak, Yüzde 8’lik Tek Ve Maktu Vergi Belirlendi.Söz Konusu Vergi Oranı, Kitapların Bedeline Göre, Ab Ülkelerinden Gelenlerde Yüzde 18, Diğer Ülkelerden Gelenlerden Ise Yüzde 20 Uygulanıyordu.


Fatal error: Can't use function return value in write context in /home/bakimlikadinim/public_html/wp-content/themes/book-rev-lite/templates/bookrev_review_wrap_up_template.php on line 71