Hangi gözlük sizin için?

26 Ocak 2017

Gözlük seçerken yüzünüzün şekli, ten ve saç renginiz belirleyici unsurlardır. Yazımızı okuduktan sonra sizin için doğru olan gözlüğe karar vermiş olacaksınız!

Gözlük çerçevesinin yüzün büyüklüğüyle orantılı olması gerekir. Bu da genel olarak küçük yüzlere küçük çerçeve ve daha büyük yüzlere de daha büyük çerçeve anlamına gelir. Buna karşın çerçeve şeklinin yüz şekline kontrast olması lazım. Yani yüz şeklinin tam tersi olmalı.

Oval yüz: Oval yüze hemen her çerçeve uyar. Yumuşak köşeleri olan ve şakağa doğru yükselen kare şeklinde çerçeveler oval yüzlere özellikle yakışır.

Çerçeve önerileri: Herhangi bir çerçeve.

Yuvarlak yüz: Çerçevelerin yüzü daha uzun ve ince göstermesi gerekir (tabii isteğe bağlı). Genel anlamda aranması gereken, yüzün en geniş kısmına eşit veya çok az daha geniş çerçevelerdir. Yüksek şakaklı çerçeveler daha uzun bir profil etkisi verir.

Çerçeve önerileri: Köşeli veya dikdörtgen, genişçe çerçeveler.

Elmas şekilli yüz: Bu yüz tipinin özellikleri, geniş veya yüksek elmacık kemikleri, dar alın ve çenedir. Oval çerçeveler yüzün kenarlarını yumuşatır, yumuşak kıvrımları olan kare çerçeveler de aynı etkiyi yaratabilir. Her durumda çerçevenin elmacık kemiklerinin genişliğinden daha geniş olmamasına dikkat etmelisiniz.

Çerçeve önerileri: Oval, kare, çerçevesiz.

Kare yüz: Bu tip yüzde, kuvvetli bir çene çizgisi, geniş bir alın ve elmacık kemikleri bulunur. Köşeleri yumuşatmak için yumuşak, kıvrımlı çerçeveler seçilebilir. Klasik oval çerçeveler de bu yüz tipine yakışır.

Çerçeve önerileri: Oval, yuvarlak.

Üçgen yüz: Göz bölgesi vurgulanarak yüzün alt kısmındaki vurgu azaltılmalıdır. Şakağa doğru sivrilen çerçeveler bu dengeyi sağlamakta yardımcı olabilir. Alt çerçevesi olmayan metal modelleri de deneyebilirsiniz.

Çerçeve önerileri: Üst hatları düz olan çerçeveler.

Uzun yüz: Uzun bir yüz ve şakaktan yanağa düz çizgileri olan bu yüz tipinde yuvarlak ve kare çerçeveler çok başarılıdır. Yüzün en geniş yerinden daha geniş olmayan bir çerçeveyle, yüzün olduğundan daha geniş ve kısa görünmesi sağlanabilir.

Çerçeve önerileri: Çerçevelerin üst kısmı veya sapları kalın olabilir. Enine hatları kısa, boyuna hatları uzun olan çerçeveler de bu yüze göredir.

Peki hangi renk gözlük seçmeliyiz? Özellikle bu sene rengarenk çerçeve modası varken. Öncellikle hangi renk grubuna ait olduğunuzu bulmalısınız: ‘Soğuk’ mu, ‘sıcak’ mı? Kıyafet ve makyaj yaparken de lazım olan bu bilgi gözlük alırken de lazım olacak. ‘soğuk’ renk grubunda olanlar ciltlerinde ‘mavi’ tonlarını barındırırlar. ‘Sıcak’ renk grubunda olanlar ise ciltlerinde ‘sarı’ rengi barındırırlar. ‘Nötr’ renk grupları ise ciltlerinde her iki rengi barındırırlar.

Soğuk grupta olanlar elektrik mavisi, mor, lame gibi tonları seçmeli.

Sıcak grupta olanlar ise camel, kahve, karamel, dore ve kızıl tonlarını kullanmalılar. Tam ikisinin arasında olan gruba ise ‘nötr’ denilir. Bu kişiler ten renklerinde hem soğuk hem de sıcak renkleri barındırırlar. Dolayısıyla istedikleri renkleri kullanabilirler.

Şimdi aynada saç, göz ve cilt renginize bakın ve hangi renk grubuna ait olduğunuzu bulun ve sonra zaman kaybetmeden gözlük alışverişinizi yapın!

Alacağınız gözlük mutlaka UV ışınlarına karşı %100 koruyucu olmalı. etiketin olmasına dikkat edin. Şimdi gelelim moda kısmına…

Fatal error: Can't use function return value in write context in /home/bakimlikadinim/public_html/wp-content/themes/book-rev-lite/templates/bookrev_review_wrap_up_template.php on line 71