Böbrek Taşı İle Yaz Aylarında Mücadele Vermek

Böbrek Taşı İle Yaz Aylarında Mücadele Vermek
8 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 153 kez okundu.
Reklam

Böbreklerin vücudumuzun kilit taşlarından biri olduğu kesin. Yetersiz su tüketimi, aşırı tuzlu beslenme, gereksiz ilaç kullanımı, sigara içmek, çok da sağlıklı olmayan yiyecekleri tüketmek böbreklerimize zarar veriyor ve hatta taş oluşumuna olanak sağlıyor. Tükettiğimiz gıdaların yanı sıra mevsimlerin de böbrek fonksiyonlarını etkilediğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç Dr. Abdulkadir Tepeler bu konuda çeşitli bilgiler verdi.

Türkiye’de her 9 kişiden birinde böbrek taşıolduğu bir gerçek. Böbrek taşı genellikle küçük olsa da ağrısı ve verdiği zarar hep büyük olmuştur. Doç Dr. Tepeler özellikle yaz aylarında böbrek taşlarında artış meydana geldiğini belirterek, “Günde 2 litre su içmek gerekir. Serinlemek için, gazlı içeceklerden ve hazır meyve sularından uzak durun. Ev yapımı limonata içerek taş oluşumunun önüne geçebilirsiniz” dedi.

Ev yapımı limonata böbrek taşı oluşumunu önlüyor

Ailenizde görülüyorsa dikkatli olun

Böbrek taşı hastalığı en sık tanı konulan ürolojik hastalıklardan biri ve acile başvuran hastalarda en sık görülen ürolojik durumdur. Cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi, sıvı alım alışkanlığı, beslenme şekli, yaşanılan bölge-mevsim ve ailede böbrek taşı olması önemli faktörler arasında yer alıyor. Ailesel taş oluşumuna yatkınlığı olan bireyler uygun beslenmez, yeterli sıvı tüketmezler ise böbrek taşı hastalığındanetkilenmemeleri gibi bir durum olamaz.

Ev yapımı limonata içmek böbrek taşı oluşumunu önlüyor

Serinleyeyim derken hasta olmayın

Yaz aylarında tüketilmesi gereken en ideal sıvı sudur. Serinleten soğuk içecekler genellikle şeker ve asit içeriği yüksek veya alkollü içeceklerdir. Ayrıca bu içeceklerin birçoğu diüretik (idrar üretimini artırıcı veya idrar söktürücü) etkiye sahiptir. Hazır meyve suları içlerinde hem ek tatlandırıcı hem de koruyucu madde bulundurduklarından ötürü sağlıklı içecekler değildir. Bu tip meyve suları yerine şeker veya tatlandırıcı içermeyen taze doğal meyve suları önerilir.

Ancak doğal meyve suları tatlandırıcı içermese de şeker barındırırlar. Bu yüzden şeker hastalarının meyve sularını tüketirken temkinli olması gerekir. Diğer sağlıklı içecekler mineral suları, ayran, kefir, kompostolar özellikle yaz aylarında güvenle tüketilebilir. İdrarın asit oranı arttıkça kristallerin kümelenip taş oluşturma oranı artar. Ayrıca idrarda bulunan sitrat özellikle kalsiyum-okzalat kristallerinin oluşumunu engeller. Böbrek taşlarının yüzde 70’i kalsiyum-okzalat taşıdır. Limon suyu ile alınan sitrat böylece hem idrar pH’ını artırır hem de idrarda sitrat miktarını artırarak taş oluşumunu önleyici etki gösterir. Bu yönüyle yaz aylarında limonata böbrek sağlığı açısından oldukça faydalı bir içecektir.

Ev yapımı limonata içmek böbrek taşı oluşumunu önlüyor

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git