Cinselliğin İnsan Üzerindeki Etkisi

Cinselliğin İnsan Üzerindeki Etkisi
16 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 163 kez okundu.
Reklam

Cinselliğe bir de bilgi açısından bakmayı seçtiniz mi? İşte cinsellik sırasında beden ve beyinde meydana gelen değişiklikler.

Orgazm esnasında vücutta neler olur?

Önce beyinde olanları konuşalım. Orgazm anına yaklaştıkça beyincik ve ön korteks kısımlarında hareketlilik artıyor kas gerilimi de arttığı için, zirveye ulaştığınızdaysa hareket hipotalamusa ulaşıyor ve o, sizi iyi hissettiren oksitosin hormonunu salgılıyor. Kan akışı ve kalp atışı hızlandığı için vücut ısısı giderek artıyor. Bu da vücudun belli bölgelerinde, özellikle de yanaklarda kızarıklıklara sebep oluyor. Kadın beyninin amigdala bölgesi orgazm sırasında işlevsiz kalırken, iki cinste de orgazm sırasında vücudun diğer organları işlevlerini durduruyor ve acı eşiği yükseliyor. Ayrıca bu esnada antidiüretik hormon salgılandığı için böbreklerdeki su da, geri çekiliyor. Ayrı olarak uyarılan bölgeye daha çok kan gittiği için kadınların göğüsleri büyüyor, dikleşiyor veya renk değiştirebiliyor.

Orgazm olamama nedenleri nelerdir?

Ruhsal, fiziksel, kişiye göre değişiklik gösteren pek çok farklı neden olsa da çoğunlukla; Alkol bağımlılığı, problemli bir çocukluk süreci, cinselliğin tabu olduğu bir ortamda büyümek, cinsellikle ilgili travma yaşamış olarak, nörolojik bozukluklar veya o konuda kullanılan bazı ilaçlar, depresyon, aldatılmak, panik atak veya bazı depresyon ilaçlarının kullanımı, güvensizlik, penis damar veya yapı bozuklukları, siroz, kabakulak, kalp yetmezliği, aort anevrizmaları, hipertiroid,endokrin sistem hastalıkları, ms, parkinson, als hastalığından sözedebiliriz. Elbette partnerinize duyduğunuz güvensizlik, nefret, korku, ilişkinizin durumu, o an bulunduğunuz ortam da bu konuya etki ediyor.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git