Kinyas ve Kayra’nın Yazarından Kitap Önerileri

Kinyas ve Kayra’nın Yazarından Kitap Önerileri
12 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 172 kez okundu.
Reklam

Türkiye’de yeraltı edebiyatı denince ilk akla gelen isimlerden Hakan Günday, kitap severler için 7 kitaptan oluşan bir okuma listesi oluşturdu. Türk ve Dünya Edebiyatından karma bir liste yapan Günday’ın, “Şimdilik” notuyla, İdefix’te yayınlanmış olan listesini sizler için derledik.

Hakan Günday'dan kitap önerileri

Boncuk Oyunu

Hermann Hesse

Çev.: Kamuran Şipal

Yapı kredi Yay.

S.: 560

Hesse.1943 yılında,tüm dünyanın savaş cehennemini yaşadığı sırada yazdığı BONCUK OYUNU’nda,Doğu ve Batı felsefelerinin kusursuz bir bileşiminden oluşan yeni ve ütopik bir dünya düzeni sunar okura…

Hakan Günday'dan kitap önerileri

Gecenin Sonuna Yolculuk

Louis Ferdinand Celine

Çev.: Yiğit Bener

Yapı Kredi Yay.

S.: 574

“Kanla ve özdeyişlerle yazan, okunmak değil, ezberlenmek ister.”
Friedrich Nietzsche

Hakan Günday'dan kitap önerileri

İçimizdeki Şeytan

Sabahattin Ali

Yapı Kredi Yay.

S.: 254

“İsteyip istemedeğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticede aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması.. ” 

Hakan Günday'dan kitap önerileri

Kelebek

Henri Charriere

E Yay.

S.: 565

Yapmadığı  bir cinayetten, müebbet kürek cezasına çarptırıldığı sıra, Henri Charrière’in özgürlük mücadelesinin bir ifadesi olarak doğdu Kelebek.
Çok genç yaşında tutkunu olduğu idealleri ve gelecek arzusu onu ‘insanca bir felsefe’ ve ‘üstün bir uygarlık’la tanıştırdı: Modern sistemin kokuşmuş yolları yerine Kızılderililer’in, cüzzamlıların, okuma yazma bilmeyen yoksul balıkçıların gerçek uygarlığıyla .

Hakan Günday'dan kitap önerileri

Pal Sokağı Çocukları

Ferenc Molnar

Çev.: Tarık Demirkan

Yapı Kredi Yay.

S.: 244

Nemecsek, Boka ve Pál Sokağı’nın öbür çocukları 1907 yılında Budapeşte’nin yoksul Józsefváros semtinden yola çıktılar. Bugün artık bütün dünyada tanınıyorlar. Bugüne kadar her yaştan milyonlarca insan onların dokunaklı hikâyesini okudu; tıpkı Budapeşteli çocuklar gibi onlar da Boka’nın cesaretine hayran oldu, Nemecsek’in ürkek ama kararlı kahramanlığı karşısında gözyaşlarını tutamadı.

Hakan Günday'dan kitap önerileri

Puslu Kıtalar Atlası

İhsan Oktay Anar

İletişim Yay.

S.: 238

Türkçe edebiyatta yepyeni ve pırıltılı bir yazar… “Yeniçeriler kapıyı zorlarken” düşler üstüne düşüncelere dalan Uzun İhsan Efendi, kapı kırıldığında klasik ama hep yeni kalabilen sonuca ulaşmak üzeredir: “Dünya bir düştür. Evet, dünya… Ah! Evet, dünya bir masaldır.” Geçmiş üzerine, dünya hali üzerine, düşler ve “puslu kıtalar” üzerine bir roman.

Hakan Günday'dan kitap önerileri

Tehlikeli Oyunlar

Oğuz Atay

İletişim Yay.

S.: 479

Oğuz Atay’ın ikinci romanı Tehlikeli Oyunlar, 1973 yılında yayımlanmıştır. Tehlikeli Oyunlar’ın konusunu özetleyecek olursak, baş karakter Hikmet Benol’un bilinç-akışı tekniğiyle “tutunamayan”lardan biri oluşundan bahseder. Oğuz Atay’ın da belirttiği gibi Hikmet Benol, Tutunamayanlar’ın baş karakteri Selim Işık’ın negatif tasviridir.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git