Natürel Siklus Nedir? Tüp Bebek Alternatifi !

Natürel Siklus Nedir? Tüp Bebek Alternatifi !
2 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 76 kez okundu.
Reklam

Natürel siklus (Doğal döngü) ile yapılan tüp bebek tedavisi, standart tüp bebek tedavisine çok benzerdir. Natürel siklus ile yumurtaların çoğalmasını sağlamak amacıyla yumurtalığı uyarmak için çok miktarda ilaç kullanılmaz.

Natürel siklus, son zamanlarda geleneksel tüp bebek yöntemine alternatif olarak dünya çapında dikkat çeken bir yenilik oldu. Natürel siklus ile tüp bebek tedavisinin, yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) riskinin ortadan kalkması, çok düşük maliyetli veya ağır olmayan gonadotropin enjeksiyonları, fazla embriyo üretiminin olmaması ve çoğul gebeliklerin ortadan kalkması dahil olmak üzere, standart tüp bebek tedavisine göre birçok avantajı vardır.

Natürel Siklus Nedir?

Tüp bebek yöntemidir ancak yumurtaların çoğalmasını sağlamak için yumurtalığı uyarmak amacıyla çok miktarda ilaç kullanılmaz. Kadınlara, erken yumurtlamayı önlemek için döngünün sonuna doğru günlük enjeksiyonlar uygulanır ve bu süre zarfında yumurtanın büyümesini desteklemek için az miktarda gonadotropin ilacı gereklidir. Hastalar, dominant folikülün büyümesini izlemek için ultrason ve kan testi yardımıyla, doğal bir döngü içinde takip edilir. Daha sonra dominant folikülün uygun bir boyutta olduğu belirlendiğinde bir yumurta alımı gerçekleştirilir. Elde edilen yumurta, daha sonra geleneksel tüp bebek tedavisi ile aynı şekilde laboratuvarda döllenir. Eğer bir embriyo üretilir ve gelişmeye devam ederse, yine geleneksel tüp bebek ile aynı şekilde rahime geri aktarılır.

Neden natürel siklus tercih edilir?

Natürel siklus ile tüp bebek, geleneksel uyarılmış tüp bebek sikluslarına heyecan verici bir alternatiftir. Hastalara hitap eder, çünkü düşük risklidir, uyarılma yönteminden daha düşük maliyetlere sahiptir ve hasta dostudur. Natürel siklus, hastalara daha az ilaç (daha az maliyet ve daha az enjeksiyon), daha az yan etki ve daha az doktor ziyareti (hepsi daha az strese yol açar) imkanı sunar. Ek olarak, alınan minimum ilaç miktarının bir sonucu olarak vücutta hiperstimülasyon ve fiziksel stres riski yoktur. Ayrıca, natürel siklus, aşırı embriyo üretimini en aza indirir ve çoğul gebelikleri ortadan kaldırır.

Natürel Siklus Sizin için uygun mu?

Natürel siklus için iyi aday olan üç kadın grubu vardır.

“Zayıf cevap verenler” olarak kabul edilen kadınlar için natürel siklus, yumurtalık uyarımı tekrar tekrar çoklu embriyo üretmekte başarısız olsa bile, tüp bebek sürecine devam etme fırsatı sunar. Bununla birlikte, natürel siklus, eğer çoklu yumurta stimülasyonu hala mümkün ise, “zayıf yanıt verenler” için önerilen tedavi değildir.

Erkek faktörü (düşük sperm sayısı veya düşük kaliteli sperm) nedeniyle infertilite olan çiftler için natürel siklus, aşılama yoluyla fertilizasyon için bir fırsat sağlayabilir ve aynı zamanda doğurgan bir kadın partner için birden fazla hamilelik ve gereksiz stimülasyondan kaçınmaya yardımcı olabilir.

Gebe kalmak için uzun prosedürlere tahammül edemeyen veya hormonal tedavi almak istemeyen kadınlar natürel siklus ile tüp bebek tedavisinden yararlanabilirler.

İlaçsız tüp bebek tedavisi kimlere önerilir? Tıklayın !

Tüp Bebek Tedavilerinde IVM ve Natürel Siklus Tklayın !

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git