Prof. Dr. Oğuz Özyaral’dan kış çayı tarifi

Prof. Dr. Oğuz Özyaral’dan kış çayı tarifi
1 Mart 2019 tarihinde eklendi, 59 kez okundu.
Reklam

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, soğuk havalarda bağışıklığı güçlendirecek ve hastalıklardan koruyacak mevsim meyvelerinden kış çayı yapmanın püf noktalarını anlattı. Prof. Dr. Özyaral, çaydan zarar görmeyip faydalanmak için demleme süresine, miktarına ve yapılışına dikkat etmek gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Oğuz Özyaral'dan kış çayı tarifi

Doğal koruyucu ve ısıtıcı 

Meyve çayının yapılışını anlatan Prof. Dr. Özyaral, “Doğal koruyucu ve ısıtıcı olan çayın içine asla şeker koymuyoruz. Mandalinayı direkt koyuyoruz ama portakalı kabuğu ile kullanacaksak kaynatmıyoruz. Çünkü portakalın kabuğunda bulunan uçucu organik bileşikler kaynadığında yapısal özellikleri bozuluyor. Bana faydadan çok zararı olur” dedi.

Prof. Dr. Oğuz Özyaral'dan kış çayı tarifi

Meyveleri atmadan önce su kaynamış olmalı 

Kış çayını yaparken demleme süresine dikkat çeken Prof. Dr. Özyaral, “Yemek tenceresinin içine yarım ayva, bir portakal ve kabukları soyulmuş iki tane limonu sıkıyoruz. Mandalinaları bölerek tencereye ilave ediyoruz. Elma yapısal özellikleri bozduğu için koymadık. Doğrayıp tencereye aldığımız meyveleri kaynamaya bırakıyoruz. İçine bir tane kabuk tarçın ve isteğe bağlı olarak, aroma versin diye 4 veya 6 tane karanfil koyabiliriz.

Suyu önceden kaynatmış olmayız. Sonra meyveleri atıp 10-15 dakika daha kaynatıp kenara alarak demlemeye bırakmamız gerekiyor. Meyvelerden tam faydalanalım, yapısal özellikleri bozulmasın diyorsak suyu önden kaynatıp, meyveleri ve bütün aroma vericileri içine atıp 15 dakika demlemeliyiz. Demleme süresi en fazla 15 dakika olmalı, daha fazla olursa çayın faydasını göremeyiz” diye konuştu.

Prof. Dr. Oğuz Özyaral'dan kış çayı tarifi

Meyve çayı antioksidan

Çay için ‘zabıta’ benzetmesi yapan Prof. Dr. Özyaral, “Meyve ve suyu tüketme alışkanlığımız çok yok, bu çayla amacımız kışın susuyoruz,içimiz de üşüyor, çayla suyu aromalandırdık. Meyvelerin, bütün vitaminlerini suya verdik. Şu anda hazırlanan çay antioksidan yani mide ve bağırsakları temizlediği gibi karaciğer sistemini de süpürecek. Bir zabıta hazırlıyoruz diye düşünelim. Çaya mevsim meyvelerinindışında meyve koymamalıyız” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Oğuz Özyaral'dan kış çayı tarifi

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git