Yulaf kepeği çocuklara zararlı

Yulaf kepeği çocuklara zararlı
19 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 152 kez okundu.
Reklam

Anneler çocuklarını daha iyi besleyebilmek adına araştırmalar yaparken, internet üzerinde birbirinden farklı bilgilerle karşılaşıyor ve kafaları daha da karışıyor. Kimi pazarlama amaçlı, kimi de tamamen yanlış bilgiden kaynaklanan bu bilgi kirliliği, çocuk sağlığını tehdit eder durumda.

yulaf kepeği

Makarna, Lütfen! Kurucusu ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu çocuk ve yetişkin beslenmesinin büyük farklar içerdiğini belirterek anneleri uyardı. “Bebeklerinizin ek gıdaya geçiş sürecinde glüten içermediği için yulaf kepeği kullanmayı düşünüyorsanız, hemen bu fikirden vazgeçin.” diyen Bayburtluoğlu şöyle devam etti:

“Yetişkin olarak glüten, brokoli ya da belirli bir hayvanı tüketmemeyi tercih edebilirsiniz. Sadece patates ile de beslenebilirsiniz. Vücudunuz bir süre tolere edecektir ancak daha sonra muhakkak eksikliklerden kaynaklanan bazı problemler olacaktır. Yetişkin bir insan olarak böylesi bir karar verebilseniz de çocuklar için böyle bir durum söz konusu değil. Çocuklar kendi beslenme kararlarını ergenliğin sonuna kadar belirli bir bilinçle yürütme durumda değiller. Bu yüzden ebeveynlere düşen görev onları bu süreçte dengeli beslemek olmalı.”


Bayburtluoğlu; “Yulaf ya da buğday kepeği gibi her türlü tahılın kepeği yetişkinler için bir süreliğine uygun olabilirken, tahıl kepeklerinin bebek ve çocuk beslenmesinde yeri yoktur. Sıklıkla yulaf kepeği arayan, araştıran, bebeklerine muhallebi yapmak için kepek arayan annelere rastlıyoruz. Faydalı olacağım derken bebeklerinizi, çocuklarınızı lütfen bilinçsiz bir şekilde beslemeyiniz.

Örneğin, yulaf kepeği yulafın sadece en dış kabuk kısmını içerir. Bu kısım hem en çok fitat içeren, hem de vitamin ve minerallerin emilimini azaltan kısımdır. Dolayısıyla bebek ve çocuklar için faydadan çok zararı vardır. Tam tahıl ürünlerinin hepsinde kepek bulunur ancak oranları azdır. Bu yüzden tam tahıl ürünlerini tercih edin.” dedi..

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git